Kasna zima i proljeće
U to doba vrt zove na hranjenje. Po zemlji najprije rasporedite gnojivo i čim bude dovoljno suho, izravnajte grabljama teren i obradite ga kako bi započeli sa sijanjem. Pripremite točno onoliko zemlje koliko trebate za sađenje i prekrijte gredice kako biste ih zaštitili od korova i održali vlažnima i spremnim na sadnju/sijanje.
Ljeto
Još uvijek možete uspješno sijati mrkve, salatu, radič, špinat i začinsko bilje. Do kraja ranog ljeta još vam je posijati cikoriju, endiviju i kineski kupus, uostalom sve što vremenski uvjeti i godišnje doba dozvoljavaju, a na vašoj je listi želja. Sredinom ljeta se aktivnosti stišavaju, a na vama je plijevljenje korova, ciljano navodnjavanje i gnojenje. Treba primjereno zaštititi usjev od nametnika čija je najezda sada u punom jeku.
Jesen
Jesenji plodovi su spremni za berbu, a njih nije ni tako malo. Od biljki i trave na izdisaju načinite kompost, a bitno je odstraniti sve ostatke biljke kako se bolesti ili eventualni ostaci pesticida ne bi prenijeli na ptice i druge životinje. Korjenasto povrće ostavite u zemlji i vadite ga po potrebi.
Zima
Zimske aktivnosti variraju, a kao i sve nabrojano ovise o podneblju i klimatskim uvjetima te o vremenskim odlikama pojedine godine. Štihanje zemlje, rasprostiranje organskog gnojiva, analiza zemljišta te priprema tla za početak sezone sađenja u proljeće glavni su radovi ovog dijela godine. Kada je zemlja pripremljena i optimalne vlažnosti, može se pokriti neprozirnim pokrivačem. Proziran će isto tako grijati zemlju, ali iziskuje plijevljenje tla.
Nema komentara:
Objavi komentar